Czym różni się sauna fińska od łaźni parowej?

Czy sauna fińska i łaźnia parowa wydają Ci się być tym samym? W opisach różnych rodzajów saun zwykle pojawiają się te same korzyści zdrowotne, które widnieją także w szczegółach dotyczących łaźni. Już na początku warto zaznaczyć, że pod wieloma względami te dwa pomieszczenia znacznie się różnią. Oczywiście część z tych różnic ma charakter czysto techniczny, ale niektóre z nich mogą też decydować o wskazaniach i przeciwwskazaniach do korzystania z takiej formy relaksu. Na początek warto wyjaśnić, czym jest łaźnia parowa, a czym sauna fińska, tak by móc ocenić, które pomieszczenie bardziej odpowie konkretnym potrzebom.

Sauna fińska a łaźnia parowa: charakterystyki

Bardzo często zdarza się, że łaźnia parowa jest utożsamiana z sauną parową. Bardzo ważne jest, by zrozumieć, że te dwa pomieszczenia znacznie się od siebie różnią. Podstawowe elementy, które pozwalają je od siebie odróżnić, to:

  • forma i sposób kąpieli,
  • konstrukcja pomieszczenia,
  • materiał, z którego są zbudowane.

Najprościej mówiąc, łaźnia parowa to rodzaj prysznica, który przyczynia się do otwarcia porów oraz wpływa na ułatwienie oddychania. Wilgotność komory wynosi blisko 100% przy temperaturze sięgającej 45-55 stopni Celsjusza, a więc stosunkowo niskiej. By uzyskać parę, wykorzystywany jest specjalny generator. Warto zaznaczyć, że tego typu konstrukcja wymaga bardzo dobrej wentylacji pomieszczenia.

Sauna fińska zaś wyróżnia się najwyższą temperaturą na tle wszystkich saun – zwykle jest to od 60 do 110 stopni Celsjusza. Jednocześnie istotny jest tu zachowany niski poziom wilgotności – zwykle poniżej 20%. Z technicznego punktu widzenia sercem sauny fińskiej jest piec wypełniony kamieniami kumulującymi ciepło, których z reguły nie polewa się wodą. Można to zrobić, jednak trzeba mieć na uwadze, by nie była to nadmirna ilość wody, ponieważ jest szansa na to, że doprowadzi się w ten sposób do awarii pieca. W tym rodzaju sauny wysoka temperatura jest dobrze tolerowana przez organizm, ponieważ pot paruje szybko, bez obecności wilgotności, jednak pamiętaj, że nie powinno się przebywać w niej zbyt długo.

Sauna fińska czy łaźnia parowa: którą wybrać?

Obie formy służą właściwie temu samemu – dzięki nim osiąga się efekt wywołania tymczasowego uczucia gorąca i/lub wzrostu temperatury organizmu. Jeżeli zależy Ci na dłuższych zabiegach, to Twój wybór pomiędzy sauną fińską a łaźnią parową, powinien paść na drugą opcję. Panuje w niej o wiele niższa temperatura i w przeciwieństwie do sauny fińskiej, mamy tutaj do czynienia z wysokim poziomem wilgoci.

Istotnym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę, przy podejmowaniu decyzji, są alergie czy problemy z oddychaniem. Wysoki poziom wilgoci uzyskany w łaźni pomaga oczyścić drogi oddechowe i zatoki, a więc to dobry sposób na wspomaganie kuracji przy zapaleniu zatok, intensywnym kaszlu, astmie czy zapaleniu oskrzeli.

Porównanie sauny fińskiej i łaźni parowej

Łaźnia parowa a sauna fińska – czym się różnią? Przede wszystkim warunkami, jakie w nich panują, gdyż każda z nich ma różną temperaturę powietrza oraz poziom wilgotności. W saunie fińskiej, ze względu na wysoką temperaturę, nie można przebywać dłużej niż kilkanaście minut, jednak jest to opcja dobra dla wszystkich osób z problemami mięśniowymi, reumatoidalnym zapaleniem stawów, jak również zapaleniem stawów kręgosłupa, czy stosunkowo popularną astmą oskrzelową. Tego typu sauna może być również wyborem dla tych osób, które są po zawale serca. Trzeba jednak pamiętać, że najwcześniej na taki zabieg można się wybrać dopiero po pół roku. Decyzję o wybraniu się do sauny należy też wcześniej skonsultować z lekarzem.

Z kolei do zabiegów w łaźni parowej częściej i chętniej decydują się kobiety. Po pierwsze dlatego, że dodatkowa wilgoć w powietrzu sprawia, że łaźnie parowe lepiej wpływają na metabolizm skóry. Po drugie wybór ten jest związany z ciągłym wysokim poziomem wilgotności, który sprawia, że skóra zostaje doskonale nawilżona. Efekt ten można dodatkowo wspomóc, stosując dodatkowe kosmetyki takie jak peelingi, maski na twarz i włosy, oleje do ciała. Pod wpływem o otaczającego ciało ciepła pory skóry i łuski włosów szeroko się otwierają, dzięki czemu aplikacja kosmetyków jest znacznie głębsza.

Jeśli jesteś osobą, która nie przepada za gorącym i bardzo wilgotnym środowiskiem, sauna fińska będzie dla Ciebie doskonałym wyborem! W ofercie Asenso znajdziesz tego typu sauny w wydaniu Organic, Glamour, Urban czy Scandi – zachęcamy do zapoznania się z wizualizacjami. Przekonaj się, jak takie pomieszczenie może wyglądać w Twoim domu!

Zostaw komentarz